Joi, 29 martie 2012, Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, a prezidat şedinţa administrativă cu preacucernicii părinţi protopopi din cadrul Eparhiei noastre

Preasfinţitul Părinte Vincenţiu, Episcopul Sloboziei şi Călăraşilor, a prezidat joi, 29 martie 2012, şedinţa administrativă cu preacucernicii părinţi protopopi din cadrul Eparhiei noastre.

După rostirea rugăciunii, Preasfinţia Sa a cerut părinților consilieri să prezinte problemele de pe ordinea de zi, printre acestea amintim: organizarea pelerinajului din ziua de joi – 19 aprilie 2012; rapoartele privind inspecţiile desfăşurate de părinţii protopopi în parohii; angajarea personalului neclerical în cadrul Protopopiatelor şi parohiilor; măsurile preliminare ce se impun a fi implementate cu privire la pregătirea festivităţilor ce se vor desfăşura cu ocazia împlinirii a 20 de ani de la înfiinţarea Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor;necesitatea lucrărilor de restaurare a bisericilor parohiale; implementarea proiectelor: Hristos împărtăşit copiilor, Alege şcoala! şi Calea Mântuirii la nivelul parohiilor; implicarea tuturor preoţilor în proiectul Patriarhiei Române, intitulat Istoria Parohiilor Ortodoxe; mediatizarea tuturor manifestărilor culturale din parohiile noastre; prezentarea procedurii referirii cazurilor sociale către Sectorul Social al Episcopiei ş.a.

Astfel, s-au adus la cunoştinţă cele mai recente hotărâri ale Permanenţei Consiliului Eparhial pentru eficientizarea activităţii misionare, sociale, administrative şi culturale din parohiile Episcopiei Sloboziei şi Călăraşilor.

Apoi, Preasfinţitul Părinte Vincenţiu a dat cuvântul părinţilor protopopi, care au expus, pe rând, problemele parohiilor şi a comunităţilor parohiale în lucrarea pastorală, misionară, administrativă, socială şi culturală.

Preasfinţia Sa a mulţumit părinţilor protopopi pentru lucrarea jertfelnică ce o săvârşesc, îndemnându-i spre o sporită implicare în viaţa comunităţilor parohiale din Eparhia noastră.

[]

Related Posts

Sari la conținut